BELÉPÉS  
KAPCSOLATFELVÉTEL
 
MOBILAPP  
KIPRÓBÁLOM DÍJMENTESEN

Ki határozza meg az óvodapedagógusok létszámát?

A napjainkban általános óvodapedagógus-hiány miatt égetően fontos kérdés, hogy ki és milyen feltételekkel határozhatja meg, hogy hány főt alkalmazzanak óvodapedagógusi munkakörben az óvodában.

 óvodapedagógusi létszám

A fenntartó joga és kötelezettsége


A nevelési-oktatási intézményekben jogszabályban előírt foglalkoztatotti létszám megállapításakor mindenekelőtt a nyitvatartási időt és a csoportok számát kell meghatározni. Az éves és a heti nyitvatartási időről – a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 83. § (2) bekezdésének b) pontja alapján – a fenntartó dönt. Az óvodai csoportok számát ugyancsak a fenntartó határozza meg az Nkt. 25. § (7) bekezdése alapján. Az óvodai csoportok
– minimális,
– maximális és
– átlaglétszámát az Nkt. 4. melléklete szabályozza.

Az óvodai csoportok
– minimális létszáma 13 fő,
– a maximális létszám 25 fő,
– az áltaglétszám 20 fő.

Az óvodai csoportra előírt maximális létszám a nevelési év indításánál a fenntartó engedélyével legfeljebb húsz százalékkal léphető át. Ezen felül a maximális létszám a nevelési év során az indított csoportok számától függetlenül túlléphető akkor is, ha a nevelési év során az új gyermek átvétele, illetőleg felvétele indokolt. A minimális létszámtól viszont csak akkor lehet eltérni, ha a nevelési év közben az óvodából távozó gyermekek létszáma miatt a csoport létszáma a minimális létszám alá csökken. A nevelési év indításánál a csoportnak a minimális létszámot a jogszabály szerint el kell érni.

A fenntartó nevelési év közben óvodai csoportot nem szerveztethet át és nem szüntettethet meg, a feladatellátási helyenként felvehető maximális gyermeklétszámot is csak július és augusztus hónapban változtathatja meg [Nkt. 84. § (3) bekezdés, 4. § 11. pontja]. Az óvoda a körzetébe tartozó, óvodába járásra kötelezett gyermekek számára köteles elegendő férőhelyet biztosítani.

A foglalkoztatotti létszámokra vonatkozó előírások

Az óvodában a vezetők gyermeklétszámtól függő kötelező létszámát az Nkt. 1. melléklete határozza meg.

A cikk a létszám meghatáozásához szükséges képletekkel és táblázatokkal teljes egészében elolvasható az Óvodai Vezetési és Nevelési Módszertani folyóirat januári lapszámában.

2020-01-15
 
Írta: Nagy Erzsébet
 
Rovat: jogszabályfigyelő

Szeretnék ilyen híreket kapni >>

TECHNIKAI SEGÍTSÉG
SZAKMAI SEGÍTSÉG
óvoda | óvodás gyermek | óvodai élet | óvodapedagógusok honlapja | óvodapedagógus alkalmassági vizsga | óvodapedagógus munkaköri leírása | óvodapedagógus portfólió | óvodapedagógus ponthatár | óvodai információk | óvodai cikkek | óvodai folyóirat | óvodai magazin| óvodai adminisztráció | letölthető anyagok | óvodai dokumentumok | óvodai portál | óvodai iratminták | óvodai módszertár | óvodavezető portál | óvónők szakmai weboldala

Ki határozza meg az óvodapedagógusok létszámát?

Technikai Segítség
Név:
E-mail:
Telefon:
Üzenet:
 
  Üzenet elküldése  
Szakmai Segítség
Név:
E-mail:
Telefon:
Üzenet:
 
  Üzenet elküldése  
Hírlevélre feliratkozás
Név:
Intézménynév:
E-mail:
Beosztás:
Telefon:
 
  OK  
Belépés
E-mail:
Jelszó:
 
  Belépés