A köznevelésről szóló törvény legújabb módosítása
A köznevelési törvény változásai számos ponton érintik az óvodák életét, ráadásul a jogszabály-változások többsége január 2-ától lép hatályba.
A Magyar Közlöny 2016. évi 182. számában jelent meg az oktatás szabályozására vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló 2016. évi CXXVI. törvény, amely négy fontos oktatási törvényt módosított: − a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvényt, − a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvényt, − a külföldi oklevelek és bizonyítványok elismeréséről szóló 2001. évi C. törvényt, valamint − a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvényt.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: köznevelésről szóló törvény) legújabb módosításának célja − elsősorban a jogalkalmazási gyakorlatban felmerült problémák feloldása, − az egyes gyakorlati tapasztalatokra való reagálás a jogalkalmazás egységesítése, egyszerűsítése érdekében. Ezt szolgálják
Köznevelési szempontból fontos továbbá a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény módosítása, amelynek indoka, hogy a 2016. november 30-ával létrejött tankerületi központokban dolgozók a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá kerültek.
A fontosabb változásokat az alábbiakban foglaljuk össze.
Az adatkezelési szabályok bővülése
Az ágazati törvénybe bekerült törvényi szintű felhatalmazással a köznevelési intézmény számára lehetővé vált, hogy a vele jogviszonyban álló pedagógus, óraadó, tanuló, gyermek törvényben meghatározott adatait adategyeztetés céljából a köznevelési információs rendszer (a továbbiakban: KIR) adatkezelője – azaz az Oktatási Hivatal – továbbítsa az intézmény számára. A köznevelésről szóló törvény 44. §-ának új (14) bekezdése alapján ugyanis a KIR adatkezelője a KIR-ben nyilvántartott, a törvényben meghatározott adatokat továbbíthatja adategyeztetés céljából annak a köznevelési intézménynek, amellyel a gyermek, tanuló, alkalmazott, óraadó jogviszonyban áll, és amely az oktatásért felelős miniszter által jóváhagyott iskolaadminisztrációs rendszert használ.
A módosítás másik adatkezelési eleme a köznevelési intézmények adminisztratív terheinek csökkentését célozza, és ennek érdekében rögzíti azt, hogy a KIR-ben rendelkezésre álló adatok tekintetében nem lehet statisztikai adatszolgáltatást, adatfeldolgozást kérni a köznevelési intézményektől. Ha mégis szükség van ezekre az adatokra − például a fenntartó részéről −, akkor a KIR adatkezelőjéhez, vagyis az Oktatási Hivatalhoz lehet fordulni az adatszolgáltatás érdekében. A köznevelésről szóló törvény 44. §-ának új (15) bekezdése szerint a köznevelési intézménytől − az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Programban történő adatgyűjtés kivételével − nem kérhető olyan adatfeldolgozás, statisztikai célú adatszolgáltatás, amely a KIR-ben rendelkezésre álló adatokból elkészíthető. Ezek elkészítése az Oktatási Hivataltól kérhető. A cikket teljes egészében elolvashatja az Óvodai Vezetési és Nevelési Módszertani Tanácsadó aktuális számában.
|