Az óvodai gyermekétkeztetés új előírásai
Az óvodák működését is érintően, több ponton megváltozott a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény.
Az óvodai gyermekétkeztetés új előírásai
A gyermekétkeztetés egyre fontosabb helyet foglal el a gyermekek számára biztosított természetbeni ellátások között, figyelemmel − az ingyenes óvodai gyermekétkeztetés kiterjesztésére, − a nevelésbe vett gyermekek ingyenes gyermekétkeztetésének biztosítására és − a gyermekétkeztetésre fordított növekvő költségvetési forrásokra.
Ezzel összhangban a gyermekvédelmi törvény módosítása nyomán 2016. január 1-jétől a természetbeni ellátások között nyert szabályozást a gyermekétkeztetés, mint olyan ellátás, amely meghatározott feltételek fennállása esetén ingyenesen vagy kedvezményesen igénybe vehető.
Fontos új elem az eddig nem szabályozott szünidei gyermekétkeztetésnek a rászoruló gyermekek meghatározott köre részére kötelező önkormányzati feladatként történő előírása is.
A gyermekétkeztetés újraszabályozásával az ingyenes és kedvezményes intézményi gyermekétkeztetésre jogosult gyermekek köre nem változott, de a gyermekétkeztetés szabályozása ezentúl kiterjed az óvoda zárva tartása esetén biztosítandó szünidei gyermekétkeztetésre is.
A gyermekétkeztetés természetbeni ellátásnak minősül
A gyermekvédelmi törvény 21. §-a alapján természetbeni ellátásként a gyermek életkorának megfelelő gyermekétkeztetést kell biztosítani a gyermeket gondozó szülő, törvényes képviselő vagy nevelésbe vett gyermek esetén a gyermek ellátását biztosító nevelőszülő, gyermekotthon vezetője, illetve a szociális törvény hatálya alá tartozó ápolást, gondozást nyújtó intézmény vezetője kérelmére – többek között – − az óvodában, − a fogyatékos gyermekek nevelését ellátó intézményben és a fogyatékos gyermekek számára nappali ellátást nyújtó, fogyatékosok nappali intézményében, valamint − az óvoda zárva tartása alatt.
Az új szabályok alapján az első két eset az úgynevezett intézményi, a harmadik pont az úgynevezett szünidei gyermekétkeztetés körébe tartozik. Mindkét feladat biztosítására kötelezett önkormányzat a feladatának ellátásához a közigazgatási területén kívülről érkező gyermek lakóhelye szerinti önkormányzattól hozzájárulást kérhet.
Az intézményi gyermekétkeztetés tartalma
A gyermekvédelmi törvény 21/A. §-a alapján, ha a szülő, törvényes képviselő eltérően nem rendelkezik, az intézményi gyermekétkeztetés keretében az óvodában és a nem bentlakásos intézményben a gyermekek számára az óvodai nevelési napokon − a déli meleg főétkezést, valamint − tízórai és uzsonna formájában két kisétkezést kell biztosítani.
A bentlakásos intézményben az intézményi gyermekétkeztetés keretében biztosítani kell − az óvodai nevelési napokon a reggeli és vacsora főétkezést, és − az óvodai nevelési napokon kívül a reggeli, ebéd és vacsora főétkezéseket, valamint a tízórai és uzsonna kisétkezéseket.
Ki biztosítja az intézményi gyermekétkeztetést?
A gyermekétkeztetést alapvetően a települési önkormányzat biztosítja az általa fenntartott óvodában, de ez a feladata az egyházi és a nem állami fenntartónak is az általa fenntartott óvodában, valamint a fenntartónak az egyéb állami fenntartású nem bentlakásos intézményben.
A főváros közigazgatási területén a köznevelési fenntartó által fenntartott óvodában − a fővárosi önkormányzat saját tulajdonában álló ingatlanban működő óvoda kivételével – a gyermekétkeztetést a kerületi önkormányzat biztosítja.
A fővárosi önkormányzat köteles biztosítani a gyermekétkeztetést abban az óvodában, amely saját tulajdonában álló ingatlanban működik.
Újdonság: a szünidei gyermekétkeztetés
Fontos új elem a szabályozásban a szünidei gyermekétkeztetés bevezetése 2016. január 1-jével. A gyermekvédelmi törvény 21/C. §-a alapján a települési önkormányzat a szünidei gyermekétkeztetés keretében a szülő, törvényes képviselő kérelmére a déli meleg főétkezést − a hátrányos helyzetű gyermek és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, halmozottan hátrányos helyzetű gyermek részére ingyenesen köteles biztosítani, és − ezen kívül további gyermekek, így különösen a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekek részére ingyenesen biztosíthatja.
A települési önkormányzat a kötelező szünidei gyermekétkeztetést az óvodai nevelésben részesülő gyermekek számára az óvoda zárva tartásának időtartama alatt valamennyi munkanapon köteles megszervezni, és ennek keretén belül a szülő, törvényes képviselő kérelmének megfelelő időtartamban az adott gyermek részére biztosítani.
Új végrehajtási szabályok
A megváltozott gyermekétkeztetési szabályokhoz kapcsolódóan a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011. (XII. 29.) kormányrendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) új előírásokkal egészült ki.
A cikk teljes terjedelmében elolvasható az Óvodai Vezetési és Nevelési Módszertani Tanácsadócímű folyóirat aktuális számában.
|