Új előírás az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzésben
Miután a miniszteri rendelet 2015 áprilisában történt módosítása átfogóan megváltoztatta az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzéssel („tanfelügyelet”) kapcsolatos előírásokat, a törvényből e jogszabályba került át az ellenőrzés módszereinek példálódzó jellegű felsorolása.
A miniszteri rendelet 145. § új (1a) bekezdése alapján az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzés különösen − az óra- és foglalkozáslátogatás, − a megfigyelés, − az interjú és − a pedagógiai dokumentumok vizsgálata módszereit alkalmazza.
Az intézmény ellenőrzését legalább három − a jogszabályi feltételek szerint kijelölt − köznevelési szakértőből álló csoportnak kell végeznie. Nem változott az a rendelkezés, amely szerint a szakértői csoport intézkedésre nem jogosult, megállapításait, javaslatait jegyzőkönyvben kell rögzítenie.
A köznevelési ellenőrzések szabályainak pontosítása
A miniszteri rendelet új 59/A. alcíme − a pedagógiai-szakmai ellenőrzés, − a miniszter által elrendelt szakmai ellenőrzés és − a fenntartó által indított törvényességi ellenőrzés szabályait foglalja össze.
A köznevelésről szóló törvény 86. § (1) bekezdése szerint az óvoda ellenőrzése három fajtájú lehet, ezek − a pedagógiai-szakmai, − a törvényességi, illetve − a hatósági ellenőrzés.
A pedagógiai-szakmai ellenőrzés
A pedagógiai-szakmai ellenőrzés a fenntartót megillető jogokból fakadó ellenőrzési lehetőség. A köznevelésről szóló törvény 83. § (3) bekezdésének e) pontja ugyanis lehetővé teszi, hogy a fenntartó ellenőrizze az óvodában az ott folyó szakmai munka eredményességét, továbbá értékelje az óvoda pedagógiai programjában meghatározott feladatok végrehajtását. Ezen kívül – indokolt esetben, a köznevelésről szóló törvény 77. § (3) bekezdése alapján – az oktatásért felelős miniszter is felkérheti a fenntartót, hogy a fenntartásában lévő óvodában végeztessen szakmai ellenőrzést, és ennek eredményéről tájékoztassa. Ha a fenntartó a felkérésnek nem tesz eleget, az oktatásért felelős miniszter intézkedésére az Oktatási Hivatal jár el.
Fontos: a pedagógiai-szakmai ellenőrzéssel kapcsolatosan felhívjuk a figyelmet arra, hogy az nem keverendő össze az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzéssel, amely a 2015-ben induló, az Oktatási Hivatal által koordinált tanfelügyeleti ellenőrzést jelenti.
Az óvoda pedagógiai-szakmai ellenőrzésében köznevelési szakértő vehet részt. Ha a pedagógiai-szakmai ellenőrzés nemzetiségi feladatot ellátó óvodában folyik − az ellenőrzést a nemzetiség nyelvét beszélő szakértő vezetheti, ha nincs ilyen szakértő, a vizsgálatot nemzetiség nyelvét beszélő pedagógus bevonásával kell végezni, −a pedagógiai-szakmai ellenőrzésről értesíteni kell az országos nemzetiségi önkormányzatot, amely a szakmai ellenőrzésben részt vehet olyan szakirányú felsőfokú végzettséggel és szakterületén szerzett tízéves gyakorlattal rendelkező delegáltjával, aki szakterületének elismert képviselője, − az ellenőrzés megállapításait meg kell küldeni az érdekelt települési nemzetiségi önkormányzatnak, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatnak.
A miniszteri rendelet 156. § (1)−(2) bekezdésében kaptak helyet a pedagógiai-szakmai ellenőrzés eljárási szabályai. E szerint a pedagógiai-szakmai ellenőrzés megkezdése előtt legalább hét nappal az ellenőrzés vezetőjének egyeztetnie kell az óvoda vezetőjével és azzal, aki az ellenőrzést kezdeményezte, − a pedagógiai-szakmai ellenőrzés időtartamát, − formáját, − módszereit, − az ellenőrzés időpontját, továbbá azt, hogy − az érdekeltek milyen módon nyilváníthatnak véleményt az ellenőrzés megállapításairól.
További fontos rendelkezés, hogy a pedagógiai-szakmai ellenőrzés megállapításait az kapja meg, akit az ellenőrzés érintett, továbbá az, akinek a kezdeményezésére az ellenőrzés indult, illetve a fenntartó. A cikk teljes egészében elolvasható az Óvodai Vezetési és Nevelési Módszertani Tanácsadó aktuális számában. Többet szeretne tudni a pedagógiai-szakmai ellenőrzésről? Tekintse meg díjmentesen Pedagógiai-szakmai ellenőrzési segédlet óvodavezetőknek, óvodapedagógusoknak című online bemutató anygaunkat!
|